ישנה בדיחה מפורסמת שאומרת "כסף לא יכול לקנות אושר, אבל ראיתם פעם מישהו עצוב על אופנוע ים?". ובאמת, אופנוע ים מוצלח יכול להיות להוות מקור לאושר רב ושעות של הנאה.

אבל איך לבחור אופנוע ים מוצלח, מה חשוב לדעת לפני שקונים אופנוע ים והאם יש דגמים שיותר עדיפים מאחרים? כל אלו שאלות טובות מאוד, ואנחנו כאן בשביל לענות על חלק מהן. ריכזנו עבורכם 4 טיפים שיעזרו לכם לבחור את אופנוע הים מוצלח, כזה שהכי מתאים לכם.

1. בטיחות מעל הכל

הטיפ הראשון, ואולי הכי חשוב מבין ארבעת הטיפים שתקראו כאן, הוא שאסור לוותר על ההיבט הבטיחותי. נכון, רכיבה על אופנוע ים לא נועדה להיות דוגמא ומופת להתנהגות מחושבת וזהירה, אבל גם כשמדובר בספורט אקסטרים שנועד להביא אתכם לקצה גבול היכולת – אתם חייבים לשמור על עצמכם ועל הנוסעים שלכם.

דיברנו עם אלמוג קינן מאתר אקשן מוטורס אשר מתמחים באופנועי ים, אלמוג מסביר שכאשר אתם באים לבחור אופנוע ים, חשוב מאוד שתבינו מהמוכר אילו מערכות בטיחות מותקנות בו. למשל, אופנוע ים סידו (SEADOO) מצויד, לפי אתר היבואן, במערכות בטיחות שנועדו לשמור על הרוכב, הנוסעים והסביבה.

2. אין חכם כבעל הניסיון

מתלבטים בין אופנוע ים ימאהה (Yamaha) לבין אופנוע ים סידו (SEADOO)? לא בטוחים אם הדגם שהציגו לכם בחנות באמת שווה את הכסף? בדיוק בשביל זה כתבנו את הטיפ השני שלנו – תתייעצו. כיום ניתן למצוא בפייסבוק קהילות לכמעט כל תחביב אפשרי, גם בעברית ובוודאי שבאנגלית. אם אתם לא בטוחים איזה דגם אתם מחפשים – פשוט תסתמכו על חכמת ההמונים.

3. לקנות בלי לנסות? תשכחו מזה

דגמי אופנועי הים השונים שונים זה מזה בצורת הכידון, מנח הישיבה ועוד אלמנטים רבים. כדי לוודא שתוכלו להנות כמו שצריך מאופנוע הים שתבחרו, אתם חייבים לשבת עליו לפחות פעם אחת לפני הקנייה. כמו שלא קונים נעליים לפני שמודדים אותן – כך גם אופנוע ים, שיכול לעלות גם מאות אלפי שקלים.

4. לראות את התמונה הגדולה

הטיפ הרביעי והאחרון שלנו יהיה עידוד להבין שקנייה של אופנוע ים היא לא רק קנייה של האופנוע עצמו, אלא של עוד הרבה ציוד נלווה. גרר לרכב, בגדי רכיבה ייעודיים ועוד. כל אלו יכולים להגיע בעצמם לסכומים של עשרות אלפי שקלים, ואתם צריכים להבין איזה ציוד בדיוק את צריכים כדאי להנות כמו שצריך מאופנוע הים שלכם.

לסיכום, קנייה של אופנוע ים יכולה להיות מעט מאתגרת מבחינה כלכלית, אך ההנאה שתשאבו מהשימוש בו מצדיקה את האתגר. חשוב לנו להזכיר שהרכיבה מורשית אך ורק לבעלי רישיון ייעודי, ומותרת באתרים ייעודיים בלבד. שימו לב גם שנסיעה ברכב שטח-כביש אל שפת הים אסורה, ועלולה לגרור קנסות משמעותיים. 

אז קדימה - הכנסו לקבוצות בפייסבוק, תתחילו להתייעץ ולחקור – וקנו את אופנוע הים שהכי מתאים לכם. ההנאה מאופנוע הים מובטחת!