בלוג

חזרה

איך תבחרו את הגלשן המושלם עבורכם?

אין סוף לגדלים ולצורות של גלשנים. בכתבה הבאה נעזור לכם לבחור את הגלשן המושלם בעבורכם, שייתן לכם חווית גלישה מוצלחת ומהנה!

אין סוף לגדלים ולצורות של גלשנים. בין אם אתם גולשים מתחילים, בינוניים או גולשים מקצועיים, בחירת הגלשן המתאים ליכולות שלכם ולתנאים בשטח היא קריטית כדי שתהיה לכם חוויית גלישה מוצלחת ומהנה.

לגולשים ברמה בינונית עד מקצועית ישנו מושג של איזה גלשן הם צריכים לגלוש על מנת שייתן להם את התפוקה הטובה ביותר לכל גל או לכל תנאי בשטח. לעומת זאת, לגולש המתחיל אין כל כך מושג איזה גלשן יהיה הכי טוב עבורו.

אין גלשן מסוים שמושלם עבור אדם אחד על כל סוגי הגלים או התנאים. אם אתם הולכים לגלוש על בסיס קבוע, זה רעיון טוב לבנות לעצמכם מגוון של גלשנים בכל הצורות והגדלים.

אם אתם רק מתחילים, כנראה שתצטרכו רק גלשן אחד טוב. עם זאת, בתוך זמן קצר, אתם תתקדמו מספיק כדי לחדד את בחירת הגלשן שלכם, וכך למנוע מעצמכם לגלוש על הגלשן הלא מתאים עבורכם.
 

ישנם מספר גורמים שאתם צריכים לשקול בעת בחירת הגלשן המתאים עבורכם:

רמת הכישורים שלכם - האם אתה גולשים מתחילים, בינוניים או גולשים מקצועיים?
אין טעם לגלוש על גלשן ברמה גבוהה אם אתם עוד לא יודעים לעמוד.

רמת הכושר שלכם - גם אם אתם ברמות מתקדמות של גלישה, אם אתם לא בכושר מעולה, ייתכן שיהיה עליכם לשקול קניית גלשן עם נפח גדול יותר על מנת למקסם את ספירת הגל והאורך שלו.

מה הגודל שלכם -הגודל שלכם, במיוחד הגובה והמשקל – יסייעו לכם לקבוע כמה נפח אתם צריכים עבור סגנון מסוים של גלשן.

על אילו סוגי גלים אתם הולכים לגלוש? -הם הולכים להיות מהירים וחלולים או רכים, איטיים ומתפוררים? לגלים שונים נצטרך גלשנים שונים.

כל הגורמים הללו הולכים לשחק תפקיד בביצועי הגלישה שלכם.


רמת מיומנות
surfer headstand

כמו שציינו למעלה, לגולשים מתחילים יספיק גלשן טוב אחד למתחילים, עד שתגיעו לרמה מסוימת של התקדמות.

הגולש המתחיל צריך לחפש גלשן שיש לו הרבה נפח ויציבות. עבור רוב האנשים, הגלשן המושלם למתחיל צריך להיות באורך של 2.1-2.4 מטר, ברוחב של לפחות 55 ס"מ וכ-7.5 ס"מ עובי.
גלשן בעל קצה רך הוא בעל עדיפות למתחילים, מכיוון שהוא יעזור לכם לחתור אל תוך הגלים (בדומה לגלשני הסופטים שאנחנו מלמדים עליהם).
הרוחב הנוסף והעובי בשילוב עם המסגרת של הגלשן (אף עגול רחב וזנב רחב) יספקו לכם המון יציבות כאשר תנסו לעמוד על הגל.

ברגע שתרגישו קצת יותר נוח בגלישה שלכם, אתם יכולים להתחיל להסתכל על גלשני פיברגלאס ולהתחיל ל"קצץ" בגודל או בצורה כדי להתאים ליכולות שלכם ולגלים.

 
רמת כושר
oldman surf

רמת הכושר שלכם תשחק תפקיד מרכזי בהחלטה על מה תרצו לגלוש. למשל, גולשים מקצועיים אומנם גולשים יותר טוב ממה שגלשו לפני 10 שנים, אבל רמת הכושר שלהם היא לאו דווקא יותר טובה ממה שהייתה בעבר. וגם ככה הגלשנים שלהם – נהיו עבים יותר ורחבים יותר.

כניסה אל הגלים הופכת בשבילהם ליותר אתגר מפעם, ולכן חשוב לגלוש על גלשנים מקצועיים ולבחור אותם ע"פ רמת הכושר שלכם.

כאשר רמת הכושר יורדת, שמירה על הגלשנים בגודל עבה בעל קצה מחודד, מבטיחה חתירה אל גלים קריטיים תוך שמירה על רמת ביצועים גבוהה.

גיל משחק תפקיד משמעותי בקטגוריית הכושר – קחו למשל שני גולשים באותה רמת גלישה, שגולשים על אותו הגל – אחד בן 25 ואחד בן 45. שני הגולשים הם באותו גובה ומשקל, ולמרות זאת תופתעו לגלות שהגלשנים שלהם שונים מאוד אחד מהשני. במקרים רבים, לגולש הצעיר יהיה יותר סיבולת מאשר לגולש המבוגר. אף ששניהם צפויים להיות חותרים חזקים, הגולש המבוגר נוטה להתעייף מהר יותר. עם קצת יותר נפח תחתיו, הגולש המבוגר יצליח למשוך את קטע הגלישה שלו לאותו זמן של הגולש הצעיר, אבל הוא לא יוכל לבזבז את אותה האנרגיה בחתירה אל הגלים.
 


גובה ומשקל

גובה והמשקל שלכם בהחלט ממלאים תפקיד מרכזי בהחלטה של איזה גלשן אתם הולכים לגלוש. זהו אחד השיקולים הראשונים שאנחנו חושבים עליהם, ועליהם מסתמכים גם שיקולי הנפח של הגלשן.

הבעיה עם רוב מחשבוני הנפח היא שהם לא לוקחים שום דבר אחר בחשבון. יש לקחת בחשבון גורמים כמו יכולת, גיל, סגנון גלשן והגלים שאתם עומדים לגלוש עליהם.

זה לא אומר שגובה ומשקל אינם חשובים, כי הם בהחלט כן! עם זאת, הם צריכים להיחשב בקרב מגוון של גורמים נוספים. הגודל שלכם הוא גורם קריטי כשמדובר בבחירת הגלשן שלכם. ואין ספק לכולם שככל שאתם יותר גדולים, ככה גם הגלשן צריך להיות יותר גדול.
 

סוגי הגלים
wave

אחרון חביב, אבל בהחלט לא פחות חשוב, הוא סוג הגלים אשר אתם רוצים לגלוש. זו הסיבה המדויקת מדוע הרוב המכריע של הגולשים מחזיקים במגוון של גלשנים. סוגי הגלים והתנאים כל כך שונים ממקום למקום ומיום ליום, ולכן זה חיוני וחשוב שיהיו לכם מגוון של גלשנים באם אתם הולכים לגלוש הרבה. פעולה זו תאפשר לכם למקסם את הזמן במים ולתת לכם הבנה טובה יותר של איך הגל עובד עם הגלשן שלכם.


לסיכום...

אם אתם מחפשים למקסם את זמן המים שלכם, חשוב להסתכל על כל התכונות התורמות לבחירת הגלשנים שלכם. המיומנות, הכושר הגופני וצורת הגוף שלכם תעזור לכם להחליט מהו הגלשן המתאים עבורכם, ואם תשלבו זאת עם הגלים שאתם עומדים לגלוש עליהם, אתם על דרך המלך בבניית מגוון של גלשנים לכל התנאים והגלים.

חשוב לקחת את כל הגורמים הללו בחשבון, אך זה תלוי בכם לקבוע מה אתם רוצים שייצא מהגלישה שלכם.

אם יהיה לכם זמן לצאת רק פעם בשבוע או אפילו בחודש, ובדר"כ אתם הולכים לאותו המקום, תבחרו את הגלשן שלכם בהתאם ותכוונו לגלשן אחד שמתאים למקום שתגלשו בו, כמו גם לתנאים השונים בו מיום ליום.

לעומת זאת, אם אתם אוהבים לגלוש במקומות שונים עם סוגים שונים של גלים, לא תתאכזבו אם יהיו לכם כמה גלשנים שונים. פעולה זו תבטיח כי לא משנה אילו תנאי גלים יהיו בשטח, יהיה לכם בטוח על מה לגלוש ולהפיק ממנו את המיטב.
 

לכתבה המקורית - http://www.theinertia.com/surf/selecting-the-perfect-surfboard/
 

אהבתם את הכתבה? בא לכם ללמוד לגלוש? צרו קשר והחלום שלכם יכול להתגשם
 

תגובות פייסבוק